Mençuna şelalesi yolu Artvin ilinde ziyaret edebilirsiniz.

Arhavi Mençuna Şelalesi Artvin

Türkiye‘mizin her yeri gezilmeye değer ve 4 mevsimi aynı anda yaşayan ender ülkelerden biriyiz, Kars, Igdır‘da Kış Kayağı yapılıyorsa Muğla Fethiye‘de denizde keyif yapan insanları görmek mümkün, kısacası Karadeniz ile Akdeniz ayrı bir güzel memleketimin.  Sizlere Kısaca Karadenizin ufak ama bir o kadar güzel ilçesin Arhavi‘den bahsedeceğiz tabii Arhavi Mençuna Şelalesi Artvin ilinin Arhavi ilçesinde bulunan bir şelale. herkesin bir kere Karadeniz gezi turu yapması gerekli eğer ki bu tarz tatilleri seviyorsanız.

Artvin’in sahil kesiminde bulunan Arhavi ilçesinde, yeşilin her tonunu içerisinde barındıran ormanlarla çevrili Kamilet Vadisi’ndeki Mençuna Şelalesi’nin misafirleri her geçen gün artmakta sizlerde yeşili seviyorsanız muhakak deneyin.

İletişim Bilgileri
Arhavi Kamilet Vadisi 4.kmArtvin, Türkiye

Arhavi Mençuna Şelalesi Artvin gitmek için zorlu bir parkur var önünüzde ama max. 30 dk yürüyüş ile varıyorsunuz. biraz tırmanış gerekiyor,ayağınıza kaymayan lastik ayakkabılardan giyerseniz çamur için de sıkıntı yaşamazsınız.

Arhavi Mençuna Şelalesi Artvin Hakkında video, Nasıl gidilir? Nerede?  

Arhavi

Mençuna Şelalesi, Artvin şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Arhavi ilçesi sınırları içinde olduğu için Mençuna’ya gelenlerin Arhavi’yi de gezmesi önerilir. Yemyeşil yolları ile sizi cezbedecek Arhavi’de kendinizi masallardaymış gibi hissedeceksiniz.

Arhavi’de Cenevizliler döneminden kaldığı sanılan ve gözetleme kalesi olarak kullanılmış Ciha Kalesi’nden Rize ve Gürcistan sınırına kadar olan Karadeniz manzarasını gözlemleyebilirsiniz. Restorasyon çalışması yapılmayan kaleyi ilk şekliyle görme şansına erişeceksiniz.

Mençuna Şelalesi’ne ulaşmadan önce dağ ve yayla yollarında yürüyüşler yapabilir, temiz havayı içinize çekersiniz.

Ayrıca Arhavi’de:

  • Kemer Köprü Köprüsü
  • Derecik Köprüsü
  • Gemi Kayası
  • Taş Gemi
  • Arhavi Merkez Camii
  • Ulukent Camii
  • Dikyamaç Camii gibi önemli tarihi mirasları görebilirsiniz. Mençuna’ya çıkmadan önce sizi cezbedecek olan Arhavi coğrafyasını yakından tanıyacaksınız.

Fakat kesinlikle çıktığınıza değecek bir Mençuna şelalesi, yorgunluk bir anda geçiyor ,yüzmek için uygun alanı var, küçük bir çay içme yeri var mutlaka deneyin, Harika bir bitki çayı var değiyor. mutlaka gidin ,dönüşte zipling yapmayı unutmayın. çifte köprülerde tarihi açıdan önemli.

Artvin gezisi denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Mençuna Şelalesi, Doğu Karadeniz‘in en ihtişamlı şelalesidir. Ulaşımı kimine zor gelse de aslında doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin çok keyif alacağı bir yoldur. 500-600 mt civarındaki dik parkuru çıkarken duyduğunuz kuş sesleri, yukarı çıktıkça şelaleden gelen su seslerine karışıyor ve insanın içinde büyük bir heyecan uyandırıyor. Sonlara doğru yorgunluğunuzu unutup adımlarınızı hızlandıracağınızdan emin olabilirsiniz. Sonunda gürül gürül akan şelaleyi gördüğünüzde bana hak vereceksiniz. Mutlaka görmelisiniz.

Artvin Arhavi Mençuna Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir?

Uzun ve dar bir yoldan aracınız ile gittikten sonra yola yayan devam etmek zorundasınız.. dar dik ve yer yer kaygan olabilen bir yoldan geri kalan bölüm yürünüyor.. yol boyunca yoruluyorsunuz ancak manzaralar kesinlikle mükemmel..yolun sonunda şelaleyi gördüğünüzde de tüm yorgunluğunuz gidecek..oldukça yüksek bir şelale adeta bir doğa harikası..yolunuz oradan geçmiyorsa bile yolunuzu oraya düşürün, gidin görün derim ben

 

About Author

Bir yanıt yazın