Orta Kulak Hastalığı Ve Tedavi Süreci

Kulak iç , harici , ortada bölümlerden ortaya gelen ve işitmeyi imkanı sunan organımızdır ve duyma eylemini gerçekleştiren elemanların bulunduğu ortada kulak duyu fonksiyonu durumundan mühim işlevlere sahiptir , bu yüzden çeşitli enfeksiyonlara karşı uyarı edilmeli ve gerekirse ortada kulak iltihabının temizlenmesi amaçlı doktora müracaat edilmelidir . Kulak zarının arkasında bulunan çekiç , örs , üzengi personellerinin bulunduğu ortada kulak östaki borusu ile beraber burnun arkasından boğaza bağlantı taşımaktadır .

Orta kulakta enfeksiyon gelişimini sağlayabilecek birden fazla sebep vardır . Alerjik durumlar , ilgisiz algınlığı benzeri hastalıklar , boğazda ve solunum yollarında ağrı , enfeksiyon gelişmesi ortada kulak enfeksiyonlarını da tetikleyebilir . Benzer sürede östaki borusunun tıkanması da ortada kulak iltihabına neden verebilir . Bilhassa havuzda , denizde dalma neticesi östaki borusunun tıkandığı görülmektedir . Tıkanan östaki borusu sıvının genize boşalması önünde bir mani oluşturacağı amaçlı , genze gidemeyen sıvı/akışkan içerisinde bakteriler üremesi ve bu sıvının kulak zarı arkasında toplanması ortada kulak iltihabına ne sebeple olur . Hem Bir erişkin hem bir çocuklarda görülebilen ortada kulak irini ağrılı aşamalar yarattığı amaçlı ortada kulak iltihabının temizlenmesi işleminin inşa edilmesi sıhhat bakımından mühimdir .

Orta Kulak İltihabının Nedenleri Nelerdir?
Orta kulak iltihabının ana sebeplerinden bir tanesi östaki borusudur . Ek Olarak çok çocuklarda rastlanan ortada kulak iltihabının çocuklar üstünde ek olarak sık sık görülmesinin nedeni de östaki borularının ek olarak az ve ince olmasından kaynaklıdır . Gökyüzü basıncının tertip etmesi , havanın yenilenmesi , salgıların boşaltılması benzeri işlevlere sahip östaki borusunun tıkanması zamanı içerideki sıvının birikerek bakteri üretmesi ve dolayısıyla enfeksiyonlar ortaya getirmesi ile sonlanır .

Geniz eti kaynaklı olarak da ortada kulak irini gelişebilir . Bununla Beraber prematüre doğum , düşük doğum kilosu , 1/2 damak , başı ve surat anomalileri ile down sendromlu çocuklar , üst solunum karayolu enfeksiyonları , alerjik rahatsızlıklar , sigara dumanı , kadın sütünden mahrumluk ve biberon tüketimi benzeri birbirinden çeşitli birden fazla ne sebeple ortada kulak irini riziko faktörlerini oluşturur .

Orta Kulak İltihabı Bulguları Nelerdir?
Orta kulak irini geliştiğinde hem bir çocuklarda hem bir yetişkinlerde kuvvetli kulak ağrıları , kulak akıntısı , ateş , duyma problemleri yapabilmektedir . Yetişkinler kulakta tıkanma duygusu ve kulakta çınlama benzeri çeşitli yakınmalar da hissederken; çocuklarda uyku problemi , halsizlik , bir çok kez huzursuzluk ve ağlama durumu , balans kaybı , iştah kaybı ve kulak iç , harici ve etraf bölümlerinde tahriş benzeri yakınmalar hissetmeleri normaldir .

Orta Kulak İltihabı Iyileştirme Uygulamaları Nelerdir?
Genellikle ortada kulak irini enfeksiyonları birden çok zaman içerisinde iyileşme niteliğine sahiptir . Üstelik çoğu süre hasta olanların içinde bulunduğu huzursuzluk kendi kendine ortadan kaybolur ve özel bir iyileştirme uygulamasına gereksinim olmadan süreç sonlanır . Kişiler kuvvetli ağrılar olabileceği amaçlı ağrı kesici kullanımıyla bu zamanı atlatmaya çalışırlar . Fakat unutulmamalıdır ki bu tip vaziyetlerde doktora müracaat etmek ve ortaya gelen sorunun olası komplikasyonlarının değerlendirmesinin inşa edilmesi çok mühimdir .

Orta Kulak İltihabının Temizlenmesi Ne İçerir?
Orta kulak irini önemli boyutlara eriştiğinde ortada kulak profesyonel uzmanlar açısından temizlenir . Silme işleminin sonrasında çeşitli medikal ilaç rehabilitasyonu süreçleri sürdürülebilir . Ağrılı durumlar amaçlı kullanılan ağrı kesici ve yüksek ateş durumlarına cevap olarak ateş düşürücü ilaçlar kullanılması önerilmektedir . Tabiki östaki borusunun ve burnun içinde bulunduğu tıkanma problemlerine cevap olarak da bu bölgeleri açık tutacak ilaç takviyesi önerilmektedir .

Çeşitli damlalar , spreyler ve antibiyotik kullanımıyla süreç desteklenebilir . Antibiyotik tüketimi bir çok kez olarak önerilmemekle beraber , ciddi anlamda gereksinim olduğuna kanı getirilirse kullanılması tavsiye edilir , tersi halde çeşitli ilaçlar üzerinden süreç aynı ritimde devam ettirilmelidir . Bir Takım vaziyetlerde ortada kulak iltihabının kulak zarında önemli tahribat açacak deliklere ne sebeple olması olasıdır ve bunun önüne geçmek amaçlı temel cerrahi müdahalelerle kulak zarı çizilir .

About Author

Bir yanıt yazın