Adıyaman Nemrut Dağı Nerede?

Adıyaman Kahta – NEMRUT DAĞI ( Mount Nemrut ) TURKEY

Nemrut Dağı Nerede?

Mount Nemrut

02400 Karadut Köyü – Kahta – Adıyaman

 

Kültürel varlıklar olarak korunmaya alınan nemrut harabeleri Adıyaman Kahta ilçesinde bulunmaktadır konum olarak Malatya ile Adıyaman arasında kalan Nemrut Dağı adını zalim kral Nenrut‘tan almıştır. Krallığının adı Arsemia krallığıdır.

Kahta Yöremizi ziyarete gelen yotuber ve blogger arkadaşların yaptığı araştırmalara göre sizlere Nemrut dağı hakkında bilgiler verecegiz. Adıyamanlılar arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Nemrut Dağı Çok etkileyici egzotik romantik güneşin batışı muhteşemdi arkasından doğan aya hayran kaldım mutlaka görülmesi gereken tarihi bir güzellik. Bence insan burayı en azından bir kere görmeli. Zaten yolu meşakkatli. Sürekli gelinecek biyer değil. Giriş kişi başı 5 TL. Gün batımı harika. Biraz soğuk. Hırka alabilirsiniz. Büyüleyici bir ortam.

 

Adıyaman – Nemrut Dağı Kahta

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1987
Liste Sıra No: 448Yeri: Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Adıyaman
Kategori: Kültürel

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireç taşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

Nemrut Dağı Efsanesi

Ülkemizde Anadolu’da Adıyaman ili sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı bir çok efsaneye konu olmuştur. M.Ö. ilk yüzyılda kurulan ve M.S. 72 yılına kadar varlığını sürdüren Kommagene kırallığının hüküm sürdüğü bölgede bulunan Nemrut Dağı bir dinin doğuşuna tanıklık etmiştir. Bu krallığa ait ilk yazılı belgeler kral 1. Antiochos zamanından kalmadır. Antiochos Kommagene’nin en önemli kralıdır. Çünkü Antiochos yeni bir din kurarak bütün dünyayı egemenliği altına almayı hedefliyordu. Böylece kendisi de ölümsüz olacaktı. Ve kendini tanrı ilan etti.2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın zirvesine kendi mezarını kutsal bir alan olarak belirlediği bölgeye inşa ettirmeye başladı. Ancak tamamlamaya ömrü yetmedi. Anıt mezar yarım kaldı.Zirvenin batı ve doğu kısımlarına yaptırdığı heykeller ise günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Nemrut Dağı’nda ki Garip Heykeller.

Antiochus tarafından, her biri birer tanrı olarak tasvir edilen bu heykeller nedeniyle Nemrut Dağı’na tanrıların dağı denmiştir. Dağın doğu yamacındaki tanrı heykelleri Pers tanrılarını, batı yamacındakiler ise antik yunan tanrılarını simgeliyordu. Bu da kralın iki uygarlığı birleştirme çabasını açıklıyor. Dağın zirvesinde bulunan mabette , tören yolu, batı terası, höyük ve doğu terasının astronomik bir dizilime sahip olduğu düşünülüyor. Nemrut Dağının uç noktasında bulunan höyüğe ise erişim bütün çabalara rağmen sağlanamamıştır. İnsan eliyle yapılan bu höyüğün içinde neler olabileceği hala bilinmemektedir. İçine girilemeyen bu höyüğün taşlarının o zamanın teknoloji ile dağın tepesine nasıl getirildiği, taşların nasıl yığılıp höyüğün yapılabildiği bilinmemektedir. Taşların yukarıdan bir araç ile diziliminin sağlandığı düşünülüyor. Ama hangi olmayan teknoloji ile?

Kralın kurduğu din zamanla unutuldu. Ama Antiochos yaptırdığı heykeller sayesinde ölümsüzlüğü yakaladı. UNESCO 1987 yılında Nemrut Dağı’nı korunması gereken kültür mirası olarak ilan etti. Nemrut Dağı dünyanın 8. harikası olarak nitelendiriliyor.

Nemrut Dağı’nın içinde varlığı bilinen fakat nereye çıktığı henüz bilinmeyen pek çok tüneller var. Ve daha keşfedilmemiş pek çok tünelin olduğu düşünülüyor. Nemrut dağı’nda olduğu düşünülen Komagene Kralı 1. Antiochos’un mezarı ise hala bulunamadı ve

gizemini sürdürüyor. Nemrut Dağı ile ilgili bir inanış da Antiochus’un misyonunu yöneten ilahi güçlerin önceden bu höyüğü yaptıkları. Ve kralında bunu mabet olarak düzenlediği yönünde. Kardeşlik Örgütü’nün burada olduğu, Hıristiyanlığın burada başladığı, uzaylıların dağı üs olarak kullandığı gibi pek çok iddiaya konu olan Nemrut Dağı dünya tarihinin hala gizemini sürdüren bir parçası.

Google Nemrut dağı Aramaları ;

nemrut dağı,
nemrut dağı nerede,
nemrut dağı turu,
nemrut dağı 10 wow,
nemrut dağı adıyaman,
nemrut dağı aslan heykeli,
nemrut dağı anlamı,
nemrut dağı adres,
nemrut dağı belgeseli,
nemrut dağı bilgi,
nemrut dağı bulunduğu yer,

About Author

Bir yanıt yazın