Perin Mağaraları Perre Adıyaman

Adıyaman İlimizin Zenginlikleri Tarihi ve Kültürel zenginlikleri çok fazla olan illerimizden Adıyaman Hakkında tarihi zenginliklerinden bir tanesi olan Pirin Mağraları Diyer Adıyla Perre Antik Kent Görselliğiyle Ve Yapısıyla Göz Doldurmakta Adıyaman Tanıtım Perre Antik Kenti Diğer adıyla pirin bacaları olarak bilenen tarihi kentin kültürel zenginliklerinden birtanesi olan
Pirin Antik Şehiri olarak malum Perre Antik Şehiri, Adıyaman il merkezine 5 kilometre mesafede olup pratik bir erişime sahiptir.

Adıyaman’da bir seyahat planlayıp kentin tarihi atmosferine dahil olmak üzere olma hazırlık yapıyorsanız Perre Antik Şehiri’ni gezinize dahil olmak üzere edebilirsiniz. Perre, Örenli Mahallesi’nde yer alır ve Kommagene ülkesinin en kocaman illeri içerisindedir.

Şehir günümüze civarı tahribata uğrasa da pekçok kalıntısıyla görülmesi gerekli olan yerlerden biridir. Buradaki surlar, son zamanlarda de kullanılmaya süren çeşme, taş mezarları ve nekropol geziniz süresince bizzat tarihlerini yansıtacak size.

Adıyaman ne civarı uzak gelse de bizlere, adeta birçok bir birşey yokmuş benzeri düşünsek de aslında gezilecek alanlarıyla şaşırtır ziyaretçilerini. Bu harika kentin tarihi ve dini mekanları arasındaki Cendere Köprüsü, Yenipınar Camii, Karakuş Tümülüsü ve Arsemia Antik Şehiri uzunca huzurlu bir yolculuk olacak size.

About Author

Bir yanıt yazın