Yer Elması Sağlık Açısından Faydaları

 

Yer Elması Sağlık Açısından Faydaları

Bitkisel tedavide Önemli Yeri Olan Bitkisel Ürünlerden sadece bir tanesidir Tabi kide Eski Doğal Yaşantılarımızda koça karı ilaçları diye tabir edilen bitkisel ürünlerden ilaç yapıldığında unutmayalım bugün ilaç yapımında bitkisel ürünlerin içine kimyasal maddeler katarak yapılmaktadır her şeyin fazlası zararlıdır mantığında unutmayın  bir bilene sormadan hiçbir şeyi kullanmayınız. Dertlilere Deva Hastalara Şifa Olması Umuduyla Geçmiş Olsun Dileklerimle

Bileşikgiller (Asteraceae) familyasından, yumruları sebze olarak tüketilen tarım bitkisi. Anayurdu Kuzey Amerika olmasına karşılık en çok Avrupa ülkelerinde tarımı yapılır. Yer elması yaklaşık 2-3 m uzunluğunda, sık dallı ve kaba yapılı bir bitkidir. Yaz sonuna doğru alımlı çiçekler açar. içinde yer aldığı familyanın öbür üyelerinde olduğu gibi, bu çiçekler gerçekte tek bir çiçek değil sarı dilsi çiçekler ile kahverengi ya da morumsu tüpsü çiçeklerden oluşan kömeçler halindedir. Yerelmasının yumruları uzunca oval biçimli, düz ya da dallanmıştır. Ağırlıkları birkaç gram ile 100 gr arasında değişir; kabuğu sarı, kahverengi, kırmızı ya da mor, eti gevrek ve beyazdır.

Bitki bu yumrulardan çoğaltılır ve yumrularından mayalandırılarak alkol elde edilebilir. Yerelması yumruları büyük oranda, inülin adlı madde ile meyve şekeri glikoz içerir; bu nedenle tatlı bir lezzeti vardır ve çok besleyicidir. Nişasta içermediğinden kalorisi çok düşüktür. Avrupa’da çok sevilen bir sebze olan yerelması Fransa’da ayrıca, hayvan yemi olarak da değerlendirilir. Yerelması emzikli annelerde, sütü arttırır. idrar söktürücü olduğundan böbrekleri çalıştım, müshil etkisi vardır, cinsel gücü arttırıcı etkisinin yanısıra kan şekerini yükseltmediği için şeker hastalarına tavsiye edilir.

About Author

Bir yanıt yazın