Telefon Ekran Sararma Sorunu Sebepleri Nelerdir

Telefon Ekran Sararma Sorunu Sebepleri Nelerdir

Hayatımızın içinde olmazsa olmazlarımızdan cep telefonları o kadar büyük bir ihtiyaç ve aynı zamanda iletişim sağlamak için hayatımızı kolaylaştırmaya yarayan teknolojilerin içresinde en önde gelen iletişim aracı. Tabi bu iletişim aracının kibar narın ve nazik bir yapısı olması nedeniyle çabuk arıza verebiliyor yada bir düşmede ekran kırılması yada ekran sararması gibi durumlarla karşı karşıya kala biliyoruz maalesef

Birçok kişi kullanmış oldukları telefonlarına yoğun bir şekilde yüklendiği için artık telefonlarda ekran sararması gibi bir problem meydana geliyor. Telefon ekran sararma sebepleri genel olarak eski telefonlarda rastlansa da yeni nesil akıllı telefonlarda da rastlanmaktadır. Eski telefonlar piyasaya sürüldüğü döneme ait ekran teknolojisini kullandıkları için günümüze nazaran sık kullanımdan ötürü telefon ısınıyor ve sararma problemleri oluşuyor.

Sararma Nasıl Meydana Geliyor

Birçok telefonda genellikle aynı sorundan ötürü sararma problemi oluşmaktadır, Telefon kullanıcısı, sms, çağrı ve diğer bazı mobil işlemleri uygulamasından dolayı kullanım halinde olan cihazın parçaları ısınır ve bu ısınma ekrana sararma olarak yansır. Bu gibi bir durum diğer akıllı cihazlarda yaşansa da yoğunlukla telefonlarda meydana gelir çünkü aşırı kullanım halindeyken ekranın arka kısmındaki bataryalar ısınır ve bu bataryalar diğer cihazlara nazaran daha düşük dayanıklılığa sahip olduğu için ekranda sararma oluşur. Böyle bir durum karşısında telefonun ekranını değiştirmekten başka çare yoktur.

Ekran Sararması Sebeplerinden Korunmak

Ekran sararması gibi durumların yaşanmaması adına, telefon kullanıcısı cihazını uzun bir süre açık tutmamalı, gerekli olmayan zamanlarda ve kullanım halinde değilken uçak moduna almalı, çok fazla dizi veya film izleyerek telefonu ısınacak derecede yormamalıdır. Ek olarak bazı zamanlar bu sorun bataryadan kaynaklı olabildiği için bataryanın bazen çıkarıp kontrol edilmesinde fayda var. Bataryanın şişkinlik yapması bu sorunun başlıca sebeplerinden sadece biridir.

Ekran Sararması Garanti Kapsamına Girer mi?

Kullanılmakta olan telefon eğer garanti kapsamı içerisindeyken ekran sararma problemi yaşanmışsa gönül rahatlığı ile telefonunu garanti servisine gönderebilir, çünkü ekran sararması ve benzeri gibi sebepler garanti kapsamı içerisindedir. Servise gönderme işlemi sağlandığında ise ekran yenileme işlemi uygulanarak telefon kullanıcıya iade edilir.

About Author

Bir yanıt yazın