Kumaş Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Kumaş Hakkında Bilmemiz Gerekenler

İnsanlar hayatında sağlık anlamında önemli yer tutan giyim kuşan şıklığınıza dikkat ettiğimiz kadar kumaş seçiminde dikkat etmeliyiz giyeceğimiz ürün sağlık açısından bize zarar vermemeli polyester ürünleri tercih etmemeliyiz bu konu hakkında sizelere bazı bilgi paylaşımında bulanacağız

Kumaş deyip geçmeyin. Giyim İslam’da ve Semavi dinlerde mühim bir yere sahip. Ile Ilgili pekçok dinde mühim yenilemeler yer alan giyim konusu yalnızca ne tür elbiseler giyilmesini değil hangi kumaşları kullanmak gerektiğini de kapsıyor. Giyim tarih süresince insan bedenini fizyolojik ve ruhi etkilerden muhafaza etmek amaçlı bir gereksinim olarak gelişmişken, nihai zamanlarda tam aksine kayıp verici bir duruma dönüşmeye başladı bile.

Kumaşlar yalnızca giyimde değil gündelik hayatımızın birçok kapsamında karşımıza çıkıyor. Nevresimlerde, mobilya ve arabalarımızdaki döşemelerde civarı gündelik yaşantının her kapsamında kumaşlarla iç içeyiz. Bunun Için nazaran çok azımız seçilen kumaş türünün sağlığımız amaçlı mühim olduğunun farkındayız. Kumaşlar ile ilgili yapılan tetkiklerde sentetik ve yepyeni bilişim ürünü kumaşlardan uzak durulması gerektiğini; ananesel, sünnete uyumlu kumaşların tercih edilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Dolabınızda naylon, polyester, akrilik yerine ne varsa terk edip; pamuk, kecilt, yün, ipek, kaşmir benzeri natürel kumaşlar kullanmanızı öneriyoruz.

Kumaş Dünyası Pierrecassi

Geçmişte vatandaşlar natürel liflerden yapılan yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir benzeri kumaşları kullanırdı. Fakat bugünkü giyim mağazalarına göz atarsanız yapay ipek, polyester, akrilik, asetat ve naylon benzeri sentetik kumaşlardan yabancı bir ürün bulamazsınız. Getirilen ürünler kir tutmayan, kırışmayan, nanoteknoloji ile üretilen yapay kumaşlardan öteye gitmiyor maalesef.

Kumaşların yepyeni teknolojilerle üretilmesi işleri kolaylaştırıyor benzeri görünse de sıhhatimizi tehlikeye attığı da bir hakikat. Unutmayın kimyevi işlem görmüş natürel veya sentetik her şekilde kumaş, cilt yöntemiyle vücudunuza nüfuz etmekte. Bilhassa parlak rengarenk, plastik baskılı elbiseler yalnızca yetişkinlerin değil çocukların da sıhhatini etkiliyor.

En zarar veren 6 kumaş türü

Giyim, nevresim veya kumaş kaplı mobilyalar alırken ürünlerin etiketlerini kesinlikle muayene edin. Kumaşların ham maddelerini öğrenmeniz zarar veren olanlardan uzak durmanıza, profesyonel tercih yapmanıza destekçi olacaktır.

bir. Polyester satın alabileceğiniz en riskli kumaştır. Polyester naylon ve plastikten elde edilir. Derinin gökyüzü almasını önler. Polyester ve naylon kumaşlar gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla beraber, türlü cilt hastalıklarına ve bayan hastalıklarına sebep olabilmektedir. Hayvanlar üstünde yapılan bir araştırma, polyester iç çamaşırlarının sperm sayısı ve hareketliliğinde düşüşlere ne sebeple olduğunu göstermiştir. Aynı çalışmalar vatandaşlar ve fareler üstünde de yapılmıştır. Polyester sentetik yapısı bakımından, çok kuvvetli bir elektrostatik potansiyel üretir. Yapılan bir başka araştırmada hamileliği normal süren 5 ile 7 içinde köpeğe %100 polyester elbiseler giydirilmiştir. Ve soruşturmanın önce ayı içinde bu köpeklerden ikisinin elektrostatik enerjilerinin çok çoğalması neticesi progesteron oranlarında çok düşüş nedeni ile anlık düşük yaptıkları görülmüştür.

2. Akrilik kumaşlar sentetik polimerler meydana gelen akrilik liflerinden yapılır. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri sıkı çekmediği amaçlı vücudun ısı balansını bozar ve gribal enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Ek Olarak da ötesi, polimerler plastiğin anne maddesidir ve kanserojendir.

3. Rayon geriye dönüştürülmüş odun hamurudur. Itinalı yıkama ve giyinmeye karşın dirençli olması amaçlı kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile işlem görmüştür.

4. Asetat ve triasetat selüloz tecrübe et ağaç liflerinden yapılır ve nihai ürün oluşturmak amaçlı kapsamlı bir kimyevi işleme elbet tutulur.

5. Naylon petrolden yapılır, daimi ve zarar veren olabilen kimyasallar ile işlenir.

6. Kir tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu her birşey. Kir tutmaz ve buruşmaz kumaşların çoğu teflon benzeri florlanmış kimyasallar ile işlenir.

Modern Kumaşlar Pierrecassi

Unutmayın! Natürel olanlar da dâhil pekçok kumaş;

Deterjanlar,
Petrokimyasal boyalar,
Çekmeyi engellemek amaçlı formaldehit,
Uçucu organik bileşenler,
Dioksin üreten ağartıcı,
Kimyasal yumuşatıcılar içeren mühim bir işleme elbette tutulur.
Bu kimyasallar insan bedeni amaçlı zehirlidir, zor metaller içeren ve çevreyi kirletirler.

Peki Ne yapmalıyız?

bir. İyi Kumaşlar Seçin: Kimyasallara karşın duyarlı iseniz veya çevrenizi sağlıklı kumaşlarla donatmak istiyorsanız kumaş seçimi ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Bugün ulaşabileceğiniz natürel kumaşlardan bazıları şunlar;

Pamuk
İpek
Keten
Kenevir
Yün
Kaşmir
Günümüzde maalesef organik kumaşlar da az da olsa işlenebiliyor. Yeniden de sentetik kumaşlara oranla ek olarak sağlıklı tercih meydana gelen natürel kumaşları kullanmanızı öneriyoruz. Üstelik olanaklı olduğunca renksiz kumaşlar tercih etmekte fayda var, bilhassa iç çamaşırlarında…

Doğal kumaşlar maddi açıdan belli bir süre külfetli görünebilir. Fakat sıkı kumaşa ve kıyafetlere harcadığınız her kuruşu geleceğe konusunda kıymetli bir yatırım olarak görebilir, kıyafetlerinizi uzun ömürlü kullanabilmek amaçlı özen gösterebilirsiniz. Teknolojinin hızla ilerlemesi natürel ürün seçeneklerini kısıtlarken bu tür yatırımlar ileri dönemlerde siz ve sevdikleriniz amaçlı sahrada su benzeri kıymetli olacaktır.

2. Gerçek Yöntemlerle Temizleyin: Kumaşların sağlığınıza kayıp vermemesi amaçlı bir başka mühim faktör temizleme yönteminizdir.

Mümkün olduğunca kuru temizlemeden kaçının,
çamaşırlarınızı doğaya ve size kayıp vermeyen natürel temizleyicilerle yıkayın.
Organik gıda, saf su, natürel ve organik elbiseler bir araya gelerek refah düzeyinizi artırabilir; ek olarak sağlıklı bir hayata sahip olmanızı sağlayabilirler. Kullandığımız zehirli(kayıplı) maddeleri hayatımızdan çıkarmak önce bakışta çok bunaltıcı ve basit değil görünebilir fakat her değişiklik benzeri bu da hamle adım başarılabilir. Her Geçen Gün hayatınızdaki ve çevrenizdeki değişimi göreceksiniz. Dünyadaki değişimler hayatınızda yaptığınız küçük değişikliklerle başlar.

About Author

Bir yanıt yazın