Kramp Girmesi Tedavisi Yapılması Gerekenler

Kramp Girmesi Tedavisi Yapılması Gerekenler

Hayatımızı Kurtaracak Bazı önemli bilgilerden faydalı geçici tedavi amaçlı yapabileceğimiz basit ama etkili yollardan hayat kurtaracak bilgiler. Belirli veya belirsiz zamanlarda Ne zaman Kramp gireceği hiç belli olmaz bu sebep den dolayı dikkat etmemiz gereken Unsurlar Ve Uygulamalar Duyarlı Olamamız Gerekli   Uykuda bacak krampları, bacaklarda bilhassa baldır, ayak zemini kasları bazen uyluk kaslarınında anlık kuvvetli ağrılı kas kasılmasıdır. Baldırdaki kas krampında kas sertleşmiş ve basmakla ağrılıdır, o sırada ayak parmakları ve ayak bileği aşağıya gerçek kıvrılmıştır. Kramplar birden çok saniye ile dakikalar süresince sürebilir ve kendi kendine düzelir. Kramp bittikten ardından o kasta ağrı saatler süresince sürebilir. Çoğu hastada bacak krampları gece uykuda ciro, fakat bir takım hasta olanlarda zaman içinde de görülür. İnsanların çoğunda gece krampları hayatları süresince pek sık olmayarak görülebilir ve bu vaziyette normal onay edilir. Fakat gece krampları sık meydana çıkıyor ve gece süresince birçok kereler meydana geliyorsa hastanın hayat kalitesi istikametinden kritik sıkıntı oluşturur. Bazıları kramplar esnasında ayaklarını gererek, bundan kurtulabilirler. Fakat tekrardan de uykuya dalmadan öncesinde ve uykuda ağrıyla uyanma sıksa, kramplar sıkıntı oluşturur.
Yaşlı bireylerin çoğunda hayatında en az bir defa gece krampı hikayesi vardır. Bir topluluk bazlı çalışmada ihtiyar bireylerin %50’sinden fazlasında gece kramplarının meydana geldiği gösterilmiştir. Bayanlar ve erkeklerde görülme sıklığı istikametinden farklılık yoktur. Gece kramplarının görülme sıklığı yaş ilerledikçe artmaktadır. Gece krampları hamilelikte de sık olarak görülür ve hamilelik ayıylarledikçe kramp sıklığı ve şiddeti artabilir.
Krampların ömrü 2- 10 dk aralarında sürebilir.

Kramplar ne türlü oluşur?
Kramp bir kasa ilişkin kasılma birimlerinin (motor ünit denir) tümünün birden çok derecede ataşlenerek, kasın maksimum gücünde kasılması durumudur. Gece krampları uykunun REM çağı dahil olmak üzere bütün dönemlerinde görülebilir. Kramp esnasında elektromiyografik olarak kayıtlama yapılırsa kasılma birimlerinin çok yüklü bir ateşleme yaptıkları görülür. Bunun sebebi omurilikte ön boynuz olarak bilinen alanda yer alan öfke hücresinin yüklü ateşleme yapmaları, sonrasında da yüklü bir kas kasılmasının oluşmasıdır. Bu vakanın sebebi ön boynuz hücresinin çok uyarılabilir olması, kendi kendine ateşlenmesi, anormal kas-sinir kavaşağı aktivitesi, kas liflerinde kasılmaya vaziyette olan eğilimin çoğalması ve çok hassaslık, sinirden kasa erişen rastgele bir sinyalin komşu kas liflerine de yayılarak kasılmanın şiddetinin çoğalması olabilmektedir. Kramp esnasında kas anormal derecede pek kasıldığından boyu tolere edilebilenden daha pek kısalır. Bu sırada kasta oksijen tükenmesi ve farklı metabolitlerin birilimi ile ağrı oluşur. Son senelerde meydana atılan bir görüşe yönelik ilerliyen yaşla beraber tendon boyunda ve elastikiyetinde azalma oluşmakta ve kasın yersiz kasılmasıyla kolaylıkla gece krampları oluşmaktadır. Bilhassa aşil tendonunda bu kısalma daha pek olduğundan gastrokinemeus kasında (baldır arka yüzündeki kas) kramplar daha sık görülmektedir. Bu hipoteze yönelik kramplar bilhassa çömelme esnasında bu kasın boyu uzadığından kasta tepki olarak kasılma oluşmakta ve kramp meydana gelmesi kolaylaşmaktadır. Bir Takım iddialara yönelik gece kramplarında genetik etmenler de gösterişli olmaktadır.

Gece krampları teşhişi
Gece krampları tanısı, gece uyku esnasında çoğunlukla bacaklarda, baldır ve ayak adalelerinde ağrılı dakikalar devam eden, uykudan uyandıran kuvvetli kasılmaların hasta aracılığıyla tanımlanıyor olmasıyla kolaylıkla konur.
Ancak ciddi vaziyette olan gece kramplarıyla karışabilen veya genellikle kramplara ne sebeple olabilen hastalıkların sebeplerle ayırımının inşa edilmesi ve altta yatan nedenlerin meydana konabilmesidir. Burada hastanın detaylı nörolojik muayenesi, rahatsızlık öyküsü tanısal aşamada önce basamaktır. Rahatsız bacaklar sendromu (restless legs sendromu), uykuda periyodik bacak hareketleri, nokturnal miyoklonus, arteriyel ve venöz dolaşım bozukluğu, periferik nöropati, distoni benzeri vaziyetler gece kramplarıyla karışabilir. Bu durumlardan ayırım amaçlı rahatsızlık öyküsü, nörolojik kontrol, EMG, uyku incelemesi benzeri tetkikler gerekebilir. Rahatsız bacaklar sendromu ve gece kramplarının sıkça beraber bulunabildiği göz önünde tutulmalıdır.

Gece kramplarını kolaylaştıran nedenler nelerdir?
Eğer gece kramplarına ne sebeple olabilecek altta yatan bir farklı rahatsızlık yoksa bu durum idiopatik gece krampları olarak adlandırılır. Gece kramplarına ne sebeple olabilecek birçok nörolojik ve dahili rahatsızlık vardır. Bunlar, bel fıtıkları, öfke sıkışmaları, nöropati, distoni, parkinson rahatsızlığı, motor nöron rahatsızlığı, multiple skleroz, hipotiroidi, diabetes mellitüs, hipokalsemi, hipertiroidi, addison rahatsızlığı, hipoglisemi, hiperkalemi, hiponatremi, diyaliz, hipomagnezemi, uzun süreli ishal, damarsal yetersizlikler, doğum kontrol hapları, diüretik alkol, steroid, lityum, kolesterol ilaçları (fibratlar), kurşun toksikasyonu, McArdle rahatsızlığı, otozomal dominant kramp hastalığıdır.

Gece kramplarından yakınan hasta olanlarda yardımcı tetkikler
İdiopatik gece kramplarıyla karışabilen diğer sebepleri belirlemek amaçlı, güzel bir nörolojik muayenenin yanısıra tiroid fonksiyon testleri, kan şekeri, kan demiri ve ferritin düzeyleri, üre, kreatinin, kanda Na, K, Ca ve Mg düzeyleri, EMG, uyku testi benzeri ek tetkilere gereksinim duyulabilir.
Gece Kramplarının Tedavisi
Tedavide önce basamak altta yatabilecek hastalıkları tespit ederek iyileştirme etmektir. Eğer bunun benzeri bir ne sebeple bulunmazsa ve gece krampları en az 2 aydır sürüyor ve haftada en az birden çok gece ve gecede birden çok meydana çıkıyorsa iyileştirme düşünülür. Tedavide önce basamak hastalara ayak bileği germe ve gevşeme egzersizleri vermektir. Eğer bu tür yöntemler ile sıkıntı çözülemiyorsa o zaman ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisinde kinin, E vitamini, magnezyum, kalsiyum vb. önerilebilmektedir.

kramp girmesinin nedeni, kramp girmesi hangi vitamin eksikliği, kramp girmesi neyin belirtisi, kramp girmesini önlemek, kramp girmesine hangi doktor bakar, kramp girmesine ne iyi gelir, kramp girmesine ne yapılır, kramp girmesini nasıl önleriz, kramp girmesi, gece kramp girmesi, uykuda kramp girmesi, kramp girmesini nasıl önleriz, kramp girmesi nedir, kramp girmesi nedenleri, kramp girmesi nasıl geçer,

About Author

Bir yanıt yazın