Kirvelik Nedir Örf Ve Adetleri

 Kirvelik Nedir Örf Ve Adetleri

Malum Buyursanız ülkemizde erkek çocuklarımız dinimiz gereği sünnet edilmesi gereklidir .Sünnet Sağlık açısından da hekimler tarafından uygun görülen ve tasfiye edilen bir cerrahi operasyondur.

Kirvelik özellikle sünnet törenlerinde sünnet olan çocukların sünnet süreci boyunca yanında duran kişiye denmekte. Tıpkı evlilik törenlerindeki sağdıç gibi. Yalnız bu genel kavramın dışında özellikle bölgesel olarak farklılıklar gösteren ayrıntıları mevcut. Özellikle Türkiye’nin doğusuna doğru gidildikçe kirvelik giderek önem kazanıyor. Öyle ki kirve yalnızca sünnet ile kalmıyor tüm hayatı boyunca kirvesi olduğu kişi ve ailesiyle görünmeyen bir bağ ile bağlanıyor adeta.

Kirvelik artık sırf doğu ve güneydoğu bölgesinde yapılan bir örf adet olmaktan çıkmış batıda bile artık benimsenen kabul edilen bir gelenek haline gelmeye başlamıştır çok değer verdikleri sevdikleri insanlarla ailecek birlik beraberlik kurma adına çok mantıklı olarak ön görülmektedir.

Sünnet her ile göre farklılık göstermektedir Dediğimiz gibi aileye bölgeye yöreye göre değişmekte olan kirvelik adeti farklı uygulama örnekleri sergilemekte. Kimi zaman kirveler sünnet düğünü masraflarının bir kısmını ya da tamamını karşılaya bilmekteler. Kirveye çocuğun ailesi tarafından hediyeler de verilmekte.

Kirve sağdıç gibi kavramlar durduk yere ortaya çıkmış değiller. Benzer tüm iş ya da görevler gibi ihtiyaca binaen oluşturulmuş, sınırları uygulanarak belirginleşmiş geleneksel kavramlar. Kirvelik kimi yerde hayat boyu kimi yerde sadece olay anı sizi ilgilendiren bir durum olabilir. Ancak kirve olmak için öncelikle çocuklar ile iyi anlaşmanız herkesin yararına olacaktır. Bunun dışında çoğunlukla özel bir bağ gerekmez, çocuğun ailesinden veya yakınlarından biri de kirve olabilmektedir. Teamüllere göre kirve hep erkek olur, istisnaları var mıdır bilmiyoruz. Ancak halden anlamak önemlidir, unutulmamalıdır. Kirveliğiniz boyunca em pati kurmayı unutmayın. Çocukla da ailesiyle de. Ayrıca bir tavsiye daha: masraflar için cömert olun.

Kirve kelimesi bir sevgi ve candan dostluk anlamı uyandırdığı için zihinlerde, özellikle doğu ve güneydoğu illerinde dostça bir yakınlık ifadesidir.

Kirvelik belki unutulur ama bir erkek için sünnet asla unutulmaz.

About Author

Bir yanıt yazın