Hızlı Zayıflamak İçin önemli adımlar

Hızlı Zayıflamak İçin önemli adımlar gelin beraber değerlendirelim.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri zayıflamak veya kilo almak arasında uçurum yok, etrafınıza dikkat ettiyseniz, tatlı ve şekerleme ürünlerinden başka yararlı pek ürün göremezsiniz, para şişmanlatan yiyeceklerde, bu ürünlerin içine çin tuzu, açlık verici gibi maddeler eklendiginde durum daha vahim oluyor, gelin hep beraber diyetimize dikkat edelim eğzersiz yapalım.  Diyetinizi bozsanız bile daha azimle bu işe sarılın ve başarınızı yükseltin.

Beslenme ve diyet olayına başlamadan önce kilo vs her şeyinizi kontrol edin zayıfladıkça yaptıgınız işlem hoşunuza gidecek.

Diyet ve kontrol etmeden yapmadan 20 adımda zayıflamaya ne dersiniz?
Yaşamınızda yapacağınız ufak değişimlerle diyet yapmadan iyi mi zayıflayabileceğinizi Beslenme ve diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu’ndan öğrendik… Hızla kilo veremek istiyorsanız yediklerimize her zaman dikkat etmeliyiz altın kural.

 

Yemek yemeyi bırakmadan 20 adımda zayıflamaya ne dersiniz?
Yemek yeme sürenizi belirleyin.
20 dakika süresince bir zamanlayıcı ayarlayın ve ne kadar sürede yiyecek yediğinizi keşfedin. Bu karmaşık bir rejim planı olmadan zayıflamanızı sağlayacak iyi alışkanlıklardan biridir. Böylece her lokmanın hazzını alarak yiyecek yiyebilirsiniz. 20 dakikalık bir süreye yayarak yediğiniz küçük porsiyonlardaki yiyecekler, hem yemekten keyif almanızı sağlar bununla birlikte vücudunuzun doygunluk hormonlarını tetikler.

Daha çok uyku daha azca kilo demek olabilir!
Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günlük uyku sürenizi bir saat artırdığınızda (geceleri daha erken uyuduğunuzda) kişiden kişiye değişse de bir yılda yaklaşık 14 kilo verebilirsiniz. Tabii bunu yanlış ara atıştırmalardan kaçınarak yapabilirsiniz.

Daha çok sebze ve meyve yiyin.
Öğünlerinizden birini ki genellikle akşam yemeğini daha çok sebze ve meyve yemeye ayırın. Meyve ve sebzeler daha fazla lif ve su içerdiği için daha azca kalori almanıza yardımcı olur. Sebzeleri pişirirken değil; servis yaparken yağ kullanın. Salata sevenlerdenseniz salatanızı tatlandırmak için yüksek yağlı soslar yerine limon suyu ve mevsimine uygun otları tercih edin.

Çorbaya sofranızda yer açın.
Mönünüze yağ ve kalori oranı yüksek olan kremalı çorbalar hariç olmak üzere kesinlikle çorba ilave edin. Böylece daha az kalori alırsınız. Çorbayla başlayan bir yemekte doygunluk hissi daha hızlı oluşacağından iştahınız azalır. Çorbanın arkasından sebze ağırlıklı bir yemeği tercih edin.

Tahılları daha fazla tüketin.
Kahverengi pirinç, arpa, yulaf, buğday ve tam buğday şeklinde kepekli tahıllar da fark etmeden kilo vermenize destek verir. Daha düşük kalori alırken kolesterolünüzü de sağlıklı düzeyde tutabilirsiniz.

Ulaşılabilir hedefler koyun.
Eski bir favori kıyafet, etek ya da pantolonunuzu her gün görebileceğiniz bir yere asın ve ödülünüz tekrar o giysileri giyebilmek olsun.

Ekmeği azaltın
Kahvaltı yahut öğlen yemeğinde yediğiniz sandviçin bir dilimini azaltarak; ek olarak içine domates dilimleri, közlenmiş biber veya keçi peyniri koyarak daha azca kalori alabilirsiniz.

Pizzadan vazgeçemem diyenlerdenseniz
Pizzanızın hamurunu ekmek kabuğu benzer biçimde ince tercih edin. Üzerine ise garnitürler ve light peynir koyarak 100 kalori daha kazanmaktan kurtulabilirsiniz.

Şekeri kati
Şeker yerine içeceklerinizi tatlandırmak için limon, nane şeklinde lezzetlerden yararlanabilirsiniz. Şekerli ürünlerden de uzak durarak fark etmeden bir yılda yaklaşık 5 kilo kaybedebilirsiniz.

Uzun bardaklar yerine kısa ve geniş bardaklar kullanın
Meyve suyu, soda şeklinde tüketeceğiniz sıvıları kısa ve geniş bardaklara koyarak tükettiğinizde %25-30 oranında daha azca kalori alırsınız.

Alkol tüketiminizi sınırlandırın
Alkollü içecek tüketiminizi ve yanında yediğiniz cips, fındık gibi atıştırmalıkları sınırlandırdığınızda daha az kalori almış olursunuz.

Yeşil çaya yaşamınızda yer açın
Yeşil çay fark etmeden kalori kaybetmenizi sağlayacağı için iyi bir strateji olabilir.

Yoga yapın
Amerikan Diyetik Derneği’nin araştırmasına nazaran yoga yapanlar öz farkındalık ve tertipli beslenme mevzusuna daha çok dikkat etmek eğiliminde olduğu için bununla beraber gereksiz kalori almaktan da uzak durabilirler.

Dışarıda yiyecek yemek yerine evde yemeği tercih edin.
Haftanın en az beş günü evde yemek yerseniz daha rahat kalori kaybedebilirsiniz. Zor geliyor diyenlerdenseniz önceden doğranmış yağsız sığır eti, marul, konserve fasulye, somon gibi işinizi hızlandıran gıdaları kullanarak hem daha çabuk yiyecek yapabilir bununla birlikte daha azca kalori almış olursunuz.

Yiyecek masasının tadını çıkarın
yemek sofrasının aralıksız yiyecek yiyecek yerine söyleşi ederek yemeğin tadını çıkarabileceğiniz bir alan olduğunu ihmal etmeyin. Sadece sofrada kalacağınız süreyi de çok uzatmayın.

Güçlü naneli sakız çiğneyin
Çok sık acıkıyor ve atıştırmak istiyorsanız şekersiz nane aromalı bir sakız çiğneyerek bu isteğinizi hafifletebilirsiniz.

Yemek tabaklarınızı küçültün
otomatik olarak daha azca yiyecek yiyecek için yemek tabaklarınızı küçültün. Böylece fark etmeden günde 200 kaloriden yılda ise yaklaşık 10 kg kilodan kurtulabilirsiniz.

Makarnadan vazgeçmem diyenlerdenseniz…
Daha çok yağ içeren krema bazlı soslar yerine daha azca yağ içeren domates bazlı sosları tercih edin.

Daha az et tüketin
Vejetaryen yiyecek yeme zayıflama alışkanlığını da bununla beraber getirir. Vejetaryenler, et yiyenlere gore daha az kalori alırlar. Bunun çeşitli sebepleri olmakla beraber, baklagiller önemli bir rol oynayabilir. Mercimek çorbası ve diğer lezzetli baklagil temelli gıdalar yalnız lif ile doludur.

Her gün 100 kalori ekstra yakarak bir yıl içinde 10 kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz?
Bunun için her gün ortalama 20 dakika yürüyün. Bu yürüyüş sırasında fotoğraf çekin. Yürümeye vaktim yok diyorsanız 30 dakika evinizi paklayın.

 

About Author

Bir yanıt yazın