Hidiv Kasrı Nerede Nasıl Gidilir Hakkında Bilgi

Hidiv Kasrı Nerede Nasıl Gidilir Hakkında Bilgi

Mısır Hidivi (başı vezir) durumda olan Abbas Hilmi Paşa’nın 1907’de Çubuklu sırtlarında yaptırdığı mimari, Abbas Hilmi Paşa’nın Mısır’daki görevinden alınmasıyla beraber bir zaman Abbas Hilmi Paşa ve serisinin konağı olarak kullanılır. 1930’lu senelerde Abbas Hilmi Paşa’nın İstanbul’dan ayrılmasıyla beraber belediye aracılığıyla satın edinilen konak 1982 senesinde civarı hemen hemen hiç kullanılmamış ve atıl durumda bırakılmıştır. 1982 senesinde başlayan onarım çalışmalarıyla beraber 1984 senesinde lokanta ve kafe olarak hizmet vermeye başlayan konak, bu sabah BELTUR aracılığıyla kafe ve lokanta olarak işletilmekte, bununla beraber düğün töreni benzeri toplanmış organizasyonlara da ev sahipliği yapabilmektedir.

Hem mimarisi, hem bir tarihten bugüne taşıdığı izleri, hem bir manzarası, hem bir de yeşillikler içerisinde olması nedeni ile İstanbul’da iyi bir kahvaltı yapıp, eşsiz manzaraya karşın bir kahve yudumlamak isteyenler için şüphesiz müdavimi olunabilecek yerlerden birisi. İstanbul’un yakın tarihine bir yolculuk inşa etmek talep eden ve iyi bir hafta sonu geçirmek isteyenlere şüphesiz öneri edebileceğimiz eşsiz bir köşe.

Hidiv Kasrı Kahvaltı Ücretleri ve Kahvaltı Saatleri

Hidiv Kasrı’nda kahvaltı hafta içi serpme biçimde verilirken, hafta bitiminde açık büfe imkanından yararlanmak olası. Kahvaltı ücretleri ve servis saatleri şu şekilde;

Hafta içi; 09:00-14:00
Serpme kahvaltı, birey başı 25 TL
Hafta sonu; 09:00-13:00
Açık büfe kahvaltı, birey başı 35 TL

Hidiv Kasrı Nerede ve Ne Türlü Gidilir

Hidiv Kasrı, Beykoz’da, Çubuklu sırtlarında yer almaktadır. Hidiv Kasrı’na erişim için Kanlıca’ya civarı geldikten hemen ardından 5, on dakikalık bir yürüyüş yeteri kadar olacaktır.

Şahsi aracıyla gelmek isteyenler Üsküdar-Beykoz kıyı yöntemini izleyerek Kanlıca’ya civarı kolay bir şekilde gelebilirler. Avrupa Yakası’ndan Hidiv Kasrı’na erişim içinse Fatih Padişah Mehmet Köprüsü’nü geçtikten hemen ardından önce çıkıştan çıkılırsa Hidiv Kasrı’nın tabelalarını rastlamak olasıdır.

Otobüsle Hidiv Kasrı‘na gitmek isteyenlerse Üsküdar’dan Beykoz istikametine giden otobüsleri faydalanarak Kanlıca Durağı’na civarı gelebilirler.

About Author

Bir yanıt yazın