Bulaşık Süngeri

 

Polikur Firması Olarak Bil içlendirmek İstedik Hepimizin gündelik yaşamında bulaşık yıkamak amaçlı kullandığı bulaşık süngeri hayatımızı kolaylaştıran mühim ve güzel bir üründür. Peki, bu mühim temizlik ürünü başka bir deyişle bulaşık süngeri ne sebeple yapılır? Gündelik hayatımızda kullandığımız pekçok ürün benzeri süngerde bir takım Yorucu işlemlerden geçiyor ve çaba istiyor.

bulaşık süngeri ne sebeple yapılır

Öncelikle bulaşık süngerleri 2 biçimde yer alır. Bunlardan birincisi natürel yöntemlerle ele geçirilen natürel süngerler. Bu süngerler esasında denizlerde hayatını sürdüren bir deniz hayvanıdır. Avcılarda denizden bir araya gelen bu süngerler kurutularak gereken kıvama getirilir. Süngerin beslenmesini imkanı sunan spongin proteini adlı kahverengi bir zar yer alır. Süngerin üzerindeki bu zar çıkarıldıktan ardından peroksit ile yıkanır ve sünger ışığın altında kahverengiden sarıya dönmesine civarı bekletilir. Bu süngerler çoğalış maalesef çok pek bulunmamaktadır.

Bir öbür sünger çeşiti ise sentetik bulaşık süngeridir. Bu süngerler akabinde da anlaşılacağı benzeri kimyevi yöntemlerle ele geçirilen süngerlerdir. Poliüretan ve selülozdan üretilir poliüretan plastik bir madde iken selüloz ağaçtan üretilir. İki madde de farklı kimyevi işlemlerden ardından süngere dönüşür. Selüloz meydana gelen poliüretan ek olarak iyidir.

About Author

Bir yanıt yazın