Bilgisayarın Zararları Uyulması Gereken Kurallar

Yüksekliği ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltukta oturulmalıdır. Dik oturulmalı ve sırt desteklenmelidir. Monitörün üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Monitörden cm uzakta oturulmalıdır.

Bilgisayarın Zararları Uyulması Gereken Kurallar

Hayatımızın içinde olmazsa olmazlarında olan bilgisayar çok faydalı olmasına rağmen bir o kadarda zararlı olduğunu biliyoruz çocuklarımızı başından çoğu zaman kaldıramıyoruz her ne kadarda sanal olduğu söylense de sonuç itibariyle bir  zararlı yönleri çok daha fazla oluyor bu sebeden dolayı bazı tedbirler almak zorundayız.Şayet bu tedbirleri  almadığımız takdirde önü tutulmaz sorunlarla karşı karşıya kala biliriz uyulması gereken kurallara uymak zorundayız Sağlıklı Bir Yaşam İçin.

Bilgisayarın Uyulması Gereken Kurallar


Her makinede meydana geldiği benzeri PC kullanırken tek takım kurallara uymak, sağlığımız tarafından mühimdir . Sıhhatimizi muhafaza etmek amaçlı uyarı etmemiz gerekli olan şartlar şunlardır:

bir. Pc karşısında oturduğumuz sandalyenin arkası, belimizi desteklemelidir. Böylelikle uzunca müddetli çalışmalarda belimiz yorulmaz.
2. Sandalyeye oturduğumuzda ayaklarımız kesinlikle yere basmalıdır. Bu da uzunca müddetli çalışmalarda belimizin yorulmasını önler.
3. Klavye ile çalışırken omuzlarımız düşük olmalıdır. Klavyede yazarken kolun dirsekten aşağı bölümü klavyeye gerçek yere paralel uzanmalıdır. Bu da sandalyenin yüksekliğinin uyumlu seçilmesiyle sağlanır.
4. Klavye ile mouse benzer düzlemde olmalıdır. Klavyenin yakınında fareyi rahatça davranış ettirebileceğiniz tek meydan bulunmalıdır.
5. Klavyede içerik yazarken ve fareyi davranış ettirirken ellerimiz huzurlu olmalıdır. Klavye tuşlarına sertçe vurulmamalı, yavaş dokunulmalıdır.

6. Monitörün üst tarafı gözlerimizin hizasında olmalıdır.
7. Monitörle gözlerimiz arasındaki uzaklık en az 45, en pek da 70 cm olmalıdır.
8. Uzunca zaman ekrana bakarsak gözlerimiz hem yorulur benzer sürede bozulabilir. Her 1/2 saatlik çalışmadan hemen sonrasında 10 dk uzaktaki cisimlere bakmalıyız. Bu gözlerimizi dinlendirir. Tespit Edecek aralıklarla göz doktoruna gidip gözlerimizi muayene ettirmeliyiz.

Yüksekliği ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltukta oturulmalıdır. Dik oturulmalı ve sırt desteklenmelidir. Monitörün üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Monitörden cm uzakta oturulmalıdır.

Not: Uzunca müddetli PC tüketimi fotosensitif epilepsi hastalığına sokak açabilir . Bu vaziyet insanda kocaman ve berbat neticeler doğurabilir. Şayet zaman içinde yüklü olarak kullanılıyorsa, iş amaçlı en başında zaman geçiriliyor ise ya da en başında durmak zaruri tek durumsa en pek 2 saat olacak biçimde PC en başında durulmalı, sonrasında en az 10 altıntop 15 dk civarı ara vermeli. Aradan hemen sonrasında 2 saat geçmeyecek biçimde tek ek olarak elektronik cihazın kullanımına aynı ritimde devam etmelisiniz. Benzer sürede mola verilen vakitlerde telefon, tablet, tv benzeri rastgele tek elektronik cihaz ekranına bakmamalı gözünüzü yoracak rastgele tek aktiviteden kaçınmalısınız. Sıhhat her an ek olarak mühimdir .

Yukarıdaki kurallara uyduğumuz halde hem sıhhatimizi korumuş oluruz hem iş anında ek olarak az yoruluruz, hemde ek olarak randımanlı olarak kullanmamıza katkı olanağı sağlar .

About Author

Bir yanıt yazın