Geleceğin Savaşı Siber Saldırılar Olacak

Geleceğin Savaşı Siber Saldırılar Olacak

Başlıkta attığımız gibi artık savaşlar çok farklı olacak insanlar bir birilerini öldürmek yerine ekonomik savaş yerine artık teknolojik savaşlar Yani Siber Saldrılar yerini alacak bu kaçınılmaz olacak  ve bu sebebinde dolayı insanlar teknolojinin nimetlerinden faydalanırken  aynı zamanda insanlar bu nimetlerden zararda görecek  bu saldırlara karşı tedbir almasak büyük sorunlar sıkıntılar her an karşı karşıya kalmak an meselesi olur siber savaşlar.   Her geçen gün gelişen teknoloji, hızına bizim bile yetişemediğimiz web ve içeriklerini hazırlıyor. Hayatımızın her kapsamında kullandığımız bu siber bilgiler hayatımızı kolaylaştırıyor benzeri görünse de esasında pekçok konuda internete açık veriyoruz. Farkında olmuyoruz fakat teknoloji bize kayıp veriyor! Her ne civarı hayatlarımıza destekçi oluyor benzeri görünse de zararı epeyce pek. Sebep toplumsal medyalar, sebep oyunlar, sebep ilgimizi çeken toplumsal siteler ve içerikler sebebinden çevremizden soyutlanıyoruz. Teknoloji yaşının çok çok altlara indiği son zamanlarda çocukları bile asosyalliğe itebilen bir canavarla karşın karşıyayız. Yalnızca asosyallik değil obezite, toplumsal maharet kaybı ve çöküntü da kapımızda.

Saymakla bitmeyen teknolojinin zararları aralarında gerçekliğin çarptırılması da şuanki. Toplumsal basında kim olmak istiyorsanız O’sunuz! Meydana Getirdiğiniz profillerde kendinizi hiç olmadığınız biri benzeri gösterebilirsiniz. Kendinizle alakalı pek havalı bilgiler verdiğinizde toplumsal sınıfınız otomatik olarak yükseliyor. Bununla Beraber burada bir de toplumsal dershane meydana çıkıyor. Peki ya kendinizi kendiniz benzeri tanıtıp şahsi bilgilerinizi kullandığınızda başınıza gelebilecek şeylerden haberdar mısınız? Temel olarak düşündüğümüzde aza olduğumuz siteler, toplumsal medya hesaplarımız, kullandığımız kredi kartları, sahip olduğumuz taşınabilir uygulamalar yardımıyla özel hayatlarımızı kimlerle paylaştığımızı biliyor muyuz?

Tüm hayatımız süresince önem verdiğimiz ”Özel hayatın saklılığı” ilkesi web ortamında çok da olası olmuyor. Şahsi bilgilerimizi kullanan uygulamalar aracılığıyla kimlik bilgilerimizi altın tepsiyle hackerların önüne sunuyoruz. Yalnızca kimliğimizi veya kredi kartımızı çaldırdığımızda hudutlu kullanım alanlarına sahip meydana gelen hırsızlar, rastgele bir toplumsal medya hesabımızı çaldığında hayatımızla alakalı her bilgiye sahip olabiliyorlar. Hayatımızı yönlendirdiğimiz uygulamaları yalnızca bir parola ile yönetebilecek hackerlar maalesef bunun fazlasıyla şuurunda.. Üstelik kredi kartımızı çaldırdığımızı anladığımız anda yakıntı edip tüketimi iptal edebilirken, başımıza bir siber saldırı geldiğinde elimiz kolumuz bağlanıyor.

Siber Saldırı Nedir?

Bilgisayar ve web kapsamında uzmanlaşmış hacker diye deyim edilen PC korsanı veya korsan gruplarının banka, zabıta, hükümet, şahıs, şirket vb. sitelere veya bilgisayarlara kayıp sunmak amacıyla yaptıkları saldırıya Siber (Sanal) Saldırı (Cyber Attack) denir. Bu saldırılar neticesinde bilgisayara veya sitelere solucanlar, trojenler yerleştirerek, açıklar aranıp bulunarak bilgiler ele geçirilebilir veya var meydana gelen bilgiler yok edilebilir. Bazen ülkeleler/şahıslar vb. birbirleri ile Siber Savaş içerisine girebilir, özetle siber saldırılar güce yönelik değişir; yalnızca bilgi silmek veya bilgi elde etmekle kalmayıp bazen can alan/yakan siber saldırılar yapılabilir. Ülkeleler/şahıslar aralarında gerçekleşen bir siber savaşta telefon dinleme/patlatma benzeri kocaman hasarlar da meydana çıkabilir, meydana çıkması istenilen hasarın oluşması saldırıyı yapan kişi/kişilerin uzmanlığına bağlıdır.                                                      %

About Author