İyi Pazarlar

İyi Pazarlar

birdfly2

Malumunuz Pazar denilince insanın aklına çok farklı şeyler gelebiliyor bir tanesi semtlerde kurulu olan sebze meyve giyim kuşan aklınıza gelebilecek birden çok fazla ürün ve eşyanın satıldığı yer geliyor.

Biraz daha konuyu açalım ve devam edelim pazar denilince ülkemizde tatil anlamına geliyor insanların dinlenerek geçirdiği bir gün anlamına geliyor gerçi pazar günü’nü kimileri için tatilden daha çok farklı amaçlarda kullana biliyor malumunuz hafta sonu düğünler nişanlar kınalar eş dost ziyaretleri  alış veriş gibi çok amaçlı günlerden birsi diye biliriz pazar günü için.

Devam edelim bitmedi maalesef  pazar deyip geçmeyelim çok özel bir gün demiştim Allah Çarşını Pazar Etsin diye söylenen birde ata sözümüz var Allah çarşını pazar etsin ne demektir ne anlamına geliyor.

Allah çarşını pazar etsin (çarşına pazar versin) ne demektir?

Farsça çār dört + Farsça sū taraf, yan, yön,
pazar = alışveriş edilen yer.

Alıcı, satıcı ile yaptığı pazarlıkta anlaşamaz ve alışveriş gerçekleşmez, bunun üzerine alıcı, satıcı mallarını toplayıp ayrılırken (burada gezerek malını satan bir satıcı söz konusu) arada herhangi bir dargınlık, kızgınlık olmadığını ifade etmek için:

Allah çarşını pazar etsin ! der, Dört yönden hangisine gidersen (Kuzey, Güney, Doğu, Batı) git, Allah gittiğin yönde karşına bir pazar yeri çıkarsın ki malını satabilesin.

Sözün kısası ben senden mal almadım ama inşallah malını satarsın en kısa zamanda, sana hayırlı müşteriler dilerim anlamında bir deyiş.

Acizane Benden Hepinize İyi Pazarlar…

 

About Author

Bir yanıt yazın