Ada Çayı Zararları Ve Faydaları Bilgi

Ada Çayı Zararları Ve Faydaları Bilgi

Bitkisel tıp insan oğlu hayatında tercih ettikleri en hızlı soncu veren alternatif tıp olarak benimsenmiş ve kabul edilen bitkisel çözüm olmuştur ve olmaya da devam etmektedir bunlardan bir tane side ada çayı bir çok derda deva olan ada çayı özellikleri ve kullanımı hakkında sizlerle bili vermek istedim faydalı ola bildiysek ne mutlu bize. Bu mütevazı nebat, 2001 senesinde Beynelmilel Nebat Derneği aracılığıyla ‘Yılın Nebatı’ unvanına layık görüldü. Adaçayı, hayat genelinde yaygın bir tüketime sahiptir. Adaçayı bitkisinin yaprakları kurutularak çay yapılır ve içecek olarak tüketilir. Bununla Beraber yaygın olarak yemeklere naif bir tat kattığı amaçlı mutfaklarda da kullanılmaktadır.

Adaçayı 70-80 cm’lik ağaçlarda yetişir ve çoğunlukla ılıman iklimleri sever. Ülkemizde İzmir taraflarında yetişir. Don vakalarının sık sık yaşandığı bölgelerde ve ilgisiz iklimlerde aradığı sıcaklığın sağlanması amaçlı çevreyi öbür ağaçlarla kapatılmalıdır. A, C, B6 ve K vitamini tarafından çok zengin bir besin kaynağıdır. Tam bir A vitamini deposudur. Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içeren.

Ada Çayının Sağlığa Faydaları
Esnek ve pürüzsüz ciltler amaçlı adaçayı mükemmel bir nebattır. İçerdiği fenolik asitler, antioksidanlar ve uçucu yağlar bitkiyi sıhhat tarafından çok mühim kılar. Karoten beta ile dolu meydana geldiği amaçlı potansiyel bir antikanser maddesidir. Cilde olan yararlarından ötürü kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Cilt dışarısında saç sıhhati amaçlı de kullanılır. A, C, B6 ve K vitaminleri tarafından çok zengindir.

Adaçayı Çöküntüye İyi Gelir: Çağımızın en mühim hastalıklarından olan baskı ve çöküntüye karşın çok etkilidir. İçerdiği diosmetin, apigenin ve luteolinin benzeri antioksidanların bol miktarda yer alması, çöküntü ve baskı ile uğraş olanağı sağlar. Gün Içerisinde aşağı yukarı bir adaçayı içmeniz çöküntüden meydana gelen negatif düşüncelerle uğraş etmenizde sizlere benzersiz katkı sağlayabilir.

Alzheimer Hastalığına Karşın Adaçayı: Adaçayı, itinalı olarak kullanıldığında hafızayı güçlendirir. Bunun yakınında hafif Alzheimer rahatsızlığı dahil olmak üzere olmak üzere farklı bellek kaybı durumlarında iyileştirme amaçlı önerilmektedir. Bununla beraber yaşlanmaya ilişkili olarak meydana çıkması muhtemel unutkanlık, bunama benzeri zihinsel meselelerden korunmaya destekçi olur.

Adaçayının Diyabete Faydaları: Adaçayı üstünde yapılmış olan pekçok iş, diyabet hastalığıyla uğraş eden kişilerde kolesterolü düşürme potansiyeli meydana geldiği meydana konulmuştur. Adaçayının yaprak ekstralarının antihiperglisemik özelliklere sahip meydana geldiği malum bir şeydir.

Romatizmadan meydana gelen ve öbür enfeksiyon hastalıklarına karşın faydalıdır: Adaçayının içerdiği vitamin ve elementler çok iyi derecede antioksidanlar içeren. Bu yüzden enfeksiyonlara karşın etkilidir. Romatizmadan meydana gelen iltihaplara karşın etkilidir. Benzer şekilde astım ve bronşit hastalıklarından meydana gelen enfeksiyonlara iyi ciro. Astım ataklarının şiddetini azaltıcı gücü vardır.

Adaçayı Kalp Sağlığını Korur: İki tatlı kaşığı adaçayı aşağı yukarı 20 mg kalsiyum ve potasyum içermektedir. Gündelik olarak tüketilen adaçayı kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması ve kalp ritminin sıhhatli bir şekilde aynı ritimde devam etmesi amaçlı iyi ciro. Bununla Beraber kolesterolü dengeleyen sodyum içerdiği amaçlı endirekt olarak kalp sıhhatine katkı olanağı sağlar .

Sindirim sistemini korumaktadır ve ishale iyi gelir: Genel bağlamda lif içeren tüm nebatlar sindirim sistemi amaçlı önemlidirler. Adaçayının içerdiği lifler mideyi kuvvetlendirir, ishale karşın güzel bir şifa kaynağıdır. Bununla Beraber çok terlemeye karşın gösterişli bir besindir. Sindirim sistemi bozukluklarını düzenler.

Adaçayı Yaşlılığı Geciktirir: Adaçayının yaprağı kan dolaşımının hızlanmasını olanağı sağlar. Hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında kocaman oyun oynar. Hücrelerin yenilenmesinde çok miktarda içerdiği kalsiyum ve A vitamini mühim oyun oynar. İçerdiği antioksidanlar ciltte olan çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye fayda. Adaçayı, özgür radikallerin düşmanıdır. Kısacası bu mükemmel nebat, cilt sıhhatinizi korumaktadır, çocuk kalmanızı olanağı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Selülit amaçlı adaçayı: Yukarıda söylediğimiz benzeri kan dolaşımını arttırıcı özelliği vardır. Kan dolaşımının yüksek meydana geldiği bedende toksinler ek olarak hızlı atılacaktır. Böylelikle selülit sıkıntıları en aza indirgenecektir.

Adaçayı Saç Sağlığını Korur: Adaçayı yapraklarından çıkarılan yağ saç sıhhati amaçlı mühim bir şifa kaynağıdır. Ek Olarak sıhhatli saçlar amaçlı bu yağ ile kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Böylelikle dökülmeyen ve ek olarak sıhhatli saçların sahibi olabilirsiniz. Bununla Beraber yaşlılığın en kocaman göstergesi olan beyaz saçlar amaçlı de adaçayı yağı kullanılabilir.

Metabolizmayı ve ruh sağlığını korur: İçerdiği zengin besin kaynaklarıyla genel bağlamda metabolizmaya katkıda bulunur. Özellikle kış aylarında ilgisiz algınlığından meydana gelen hastalıklara ve salgın hastalıklara karşın etkilidir. Bunun yakınında ruh sağlığımıza katkıda bulunur. Ferahlatıcı bir içecek olan adaçayı beyin hücreleri amaçlı mühim olan pekçok elementi içermektedir. Sinir sistemini yatıştırıcı özelliği vardır. Uyku sorunu olanlar amaçlı faydalı geldiğini müdafaa eden uzman kişiler var.

Adaçayı Ne Ile Hazırlanır: Adaçayının hazırlanması gayet basittir. Bunun amaçlı 2 çay kaşığı adaçayının üzerine iyice haşlanmış suyu dökerek demlenmeye bırakabilirsiniz. Çoğunlukla böyle tadı acı olacağından limon veya bal ekleyerek acılığını giderebilirsiniz. Gün Içerisinde aşağı yukarı bir veya 2 fincan adaçayı tüketimi yeterlidir.

Adaçayının Zararları: Adaçayının direkt olarak sağlığa herhangi bir zararı meydana geldiği saptama edilmemiştir. Çok tüketimden ötürü bir takım yan tesirleri olabilir. Bunun yakınında kadınların gebelik döneminde adaçayından uzak durması gereklidir. Adaçayının zarar verebileceği durumlar şöyledir:

Fazla kullanılması durumunda midede bir takım problemlerin oluşmasına ne sebeple olabilir.
Tansiyon hastaları tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Doktorlarına danışarak gün içerisinde ne gibi tüketebileceklerini öğrenmelidirler.
Bazı uzman kişiler kadınların gebelik döneminde ve emzirme dönemlerinde mutlaka uzak durmaları gerek olan olan bir nebat türü meydana geldiğini söylemektedirler.
Epilepsi hastalarının da adaçayından mutlaka uzak durması gerektiğini tavsiye eden uzman kişiler vardır.
Erkeklerde sperm sayısını azalttığı yönünde iddialar da vardır. Bunun Için benzer sıkıntıları olan erkeklerin doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.
Tavsiyeler….

Adaçayını kurutarak saklamak muhtemel meydana geldiği amaçlı her daim tüketmek muhtemel. Adaçayının yararlarından en yüksek şekilde yararlanmak amaçlı taze tüketilmesinde fayda var. Bunun amaçlı eğer evinizin bahçesi varsa ağacını yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle dilediğiniz zaman organik ve taze adaçayını yemeklerinize katabilir ve taze bir şekilde tüketebilirsiniz.

Adaçayını toz halinde de bulmak mümkündür. Satın alırken yapraklarını lekeli,küflü ve solgun olmamasına dikkat etmelisiniz. Buzdolabında plastik torbalar içinde aylarca muhafaza edilebilir

 

ada çayı faydaları ve zararları 

Anadolu ada çayı, ada çayı resmi

 ada çayı çeşitleri

 misk ada çayı

 beyaz ada çayı

 ada çayı kurusu

 ada çayının kadınlara faydaları nelerdir

 ada çayının erkeklere faydaları nelerdir

bitkisel ada çayı

About Author

Bir yanıt yazın